امروز: دوشنبه 6 خرداد 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق میخ کوبی یا نیلینگ

دانلود تحقیق میخ کوبی یا نیلینگ دسته: عمران
بازدید: 11 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 857 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 10

نیلینگ یا میخکوبی روش خلاقانه مهندسین استرالیایی بود که در حدود دهه 60 میلادی جهت پایدارسازی جدار تونل بکار گرفته شد روش اجرای کار نیلینگ به این صورت است که ابتدا دیواره­ها رگلاژ می­شوند

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

نیلینگ یا میخکوبی  روش خلاقانه مهندسین استرالیایی بود که در حدود دهه 60 میلادی جهت پایدارسازی جدار تونل بکار گرفته شد. روش اجرای کار نیلینگ به این صورت است که ابتدا دیواره­ها رگلاژ می­شوند. سپس شبکه­های مش­های فولادی بوسیله میخ­های 50 سانتیمتری نصب می­شوند و روی آن به ضخامت حدود 10 تا 15 سانتیمتر بتن پاشی می­شود. مرحله بعد حفاری گمانه­ها و جا زدن میلگرد یا کابل است. در ادامه گمانه­ها با دوغاب سیمان تزریق شده و پس از گیرش دوغاب، هد نیل­ها بسته می­شود. بدین ترتیب نیروی رانش خاک از طریق مش و شات به هد نیل اعمال می شود و نیروی هد نیلها از طریق نیلها به توده خاک منتقل می­گردد. گویی رانش خاک از طریق سیستم نیلینگ به خود خاک مهار می­شود. نیلینگ یا میخکوبی بعدها توسط مهندسین آلمانی و فرانسوی در پایدارسازی ترانشه­ها گالری تونلها و کوله پلها به کار گرفته شد.

پس از آن استفاده از نیلینگ به طور گسترده در طرح‌های مختلف عمرانی نظیر تثبیت ترانشه‌های خط آهن و بزرگراه‌ها، ساخت سازه‌های نگهبان گودبرداری شده در مناطق شهری جهت احداث ساختمان‌های بلند مرتبه که شامل چندین طبقه در داخل زمین هستند و تثبیت شیب‌های زمین در برابر لغزش‌های احتمالی به کار بسته شد . نیلینگ دیواره‌ها به معنای تسلیح برجای خاك موجود با نصب میلگردهای فولادی نزدیك به هم (Nail) در یك سطح شیبدار با شیب ملایمی در حدود 10 تا 20 درجه در زیر سطح افق یا در محل گودبرداری و با اجرای از بالا به پایین می‌باشد. در این روش اجرایی، میخها (نیل ها) در هنگام بهره‌برداری تحت تنش‌های کششی قرار گرفته و پایداری دیوار را تامین می‌کنند. فلسفه اصلی روش نیلینگ برمبنای پایدارسازی گوه لغزش به وسیله نیل ها استوار است. به طوری­که در شکل زیر پیداست، سطح شکست و فروپاشی درخاک­های با دانه ­بندی مختلط به صورت گوه خواهد بود. لذا بوسیله میخ­ها (نیل ها) این گوه به حجم پشتی خاک دوخته می­شود و بر این اساس این گوه پایدار خواهد گردید. میلگردها معمولاً داخل گمانه‌هایی كه در دیواره خاكی ایجاد شده و توسط دوغاب سیمان با هدف جلوگیری از خوردگی میلگردهاو همچنین انتقال مناسب­تر نیروها بین خاك و میلگرد پر می‌شوند، قرار می‌گیرند. این عملیات یك مقطع مسلح پایدار ایجاد می‌كند كه توانایی نگهداری خاك پشت خود را دارد. این مسلح سازی به صورت Passiveعمل كرده و اثر خود را از طریق اندركنش خاك- میلگرد حاصل از ایجاد تغییر شكل در خاك، اعمال می‌كند میخ­ها (نیل ها) غالباً در كشش عمل می‌كنند ولی در شرایط خاصی، عملكرد خمشی و برشی آنها نیز در نظر گرفته می‌شود.

اثر مسلح سازی برای بهبود پایداری با دو عملكرد زیر حاصل می‌شود:

  1. افزایش نیروی قائم و در نتیجه مقاومت برشی در سطح لغزش، در خاكهای اصطكاكی.
  2. کاهش نیروی رانشی در سطح لغزش در خاكهای اصطكاكی و چسبنده.

پس از نصب میلگردها، یك دیواره سطحی كم ضخامت كه معمولاً شامل شاتكریت با تسلیح سبك می‌باشد، سطح دیواره شیروانی یا گود را می‌پوشاند. ضخامت دیواره شاتکریت شده نیز مابین 10 الی 15 سانتیمتر خواهد بود. هدف از اجرای این دیواره جلوگیری از فرسایش سطحی خاك، ایجاد سطح تمام شده مناسب­تر برای ساخت و سازهای احتمالی بعدی، ایجاد لایه محافظ و یکپارچه و در نتیجه پخش یکنواخت نیروی عکس العمل و افزایش بازدهی عملكرد سیستم خاك تحكیم یافته بویژه در بخش ­های نزدیك به دیواره گود می‌باشد. 

فایل ورد 10

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : میخ کوبی , نیلینگف , اجرای کار نیلینگ , سیستم نیلینگ , سیستم میخ کوبی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر