امروز: شنبه 8 بهمن 1401
دسته بندی محصولات
لینک دوستان

تحقیق در مورد کشور قطر

تحقیق در مورد کشور قطردسته: علوم اجتماعی
بازدید: 35 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 13 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 5

خبرگزاری مهر گروه دین و اندیشه اسلام در کمتر از یک سده به سراسر خاورمیانه، شمال آفریقا و اسپانیا گسترش یافت و میانه‌ زمین، قلمرو جهان اسلام شد در این منطقه‌ پهناور که زادگاه چند تمدن درخشان بود، مسلمانان دستاوردهای تمدنهای پیشین را پذیرفته و با توسعه آنها، تمدن شکوهمندی به وجود آوردند در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی گروه دین و اندیشه خبرگزاری مه

قیمت فایل فقط 9,600 تومان

خرید

نگاهی به موقعیت كشور مسلمانان قطر

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه: اسلام در کمتر از یک سده به سراسر خاورمیانه، شمال آفریقا و اسپانیا گسترش یافت و میانه‌ زمین، قلمرو جهان اسلام شد. در این منطقه‌ پهناور که زادگاه چند تمدن درخشان بود، مسلمانان دستاوردهای تمدنهای پیشین را پذیرفته و با توسعه آنها، تمدن شکوهمندی به وجود آوردند. در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی گروه دین و اندیشه خبرگزاری مهر به معرفی اجمالی کشورهای اسلامی می پردازد تا از این رهگذر برای شناخت هر چه بیشتر جوامع اسلامی و نزدیکی بیش از پیش مسلمانان، گامهای ارزنده ای برداشته شود .

به گزارش خبرنگار مهر، کشور قطر شبه جزیره ای به طول 160 کیلومتر و عرضی بین 55 تا 90 کیلومتر، به دلیل اختلاف عرض آن در قسمتهای شمالی و جنوبی است که از سرزمین اصلی عرب یعنی جزیرة العرب واقع در ساحل غربی خلیج فارس به سمت شمال آن پیش رفته است. بخشی از ساحل غربی و مرز جنوبی آن به سواحل عربستان سعودی متصل بوده و شرق آن نیز در کنار ساحل و مرز امارات عربی متحده و سلطان نشین عمان قرار گرفته است.
قطر در مجموع دارای زمینی مسطح و پوشیده از ریگزار است. با این حال چندین تپه و ارتفاعات شنی در آن وجود دارد.
بندر بازرگانی دوحه از مجهزترین بنادر قطر محسوب می شود که در کنار شهر دوحه واقع گردیده است. هوای قطر در تابستان گرم و مرطوب است و دمای آن بین ماههای تیر و شهریور به 46 درجه سانتیگراد و رطوبت آن به 85 درصد می رسد.
دمای ماههای تیر و شهریور بین 10 تا 20 درجه متغیر است. این کشور در زمستان از میزان بارندگی کمی در حدود 5 اینچ در سال برخوردار است. آبهای زیرزمینی نیز به دلیل حجم بالای مواد معدنی جهت مصارف شرب و کشاورزی مناسب نیست. هم اکنون بیش از نیمی از آب مصرفی روزانه در قطر توسط دستگاههای آب شیرین کن تأمین می شود.
دوحه پایتخت قطر و مرکز حکومت، ادارات دولتی و مؤسسات مالی و بازرگانی این کشور است که در وسط ساحل شرقی شبه جزیره قرار دارد. این شهر یک مرکز مهم فرهنگی و بازرگانی نیز محسوب می شود که از طریق بندر بازرگانی مجهز و فرودگاه بین المللی دارای ارتباطات وسیع با جهان خارج است . یکی از توابع مهم دوحه، الریان است که بعد از دوحه پر جمعیت ترین شهر قطر محسوب می شود.
پیشینه تاریخی

از دیدگاه قطری ها و با توجه به اشیاء به دست آمده نظیر کتیبه ها و سنگ های حکاکی شده و نمونه های سفالین که در نتیجه عملیات کاوشگری و باستان شناسی در خاک قطر کشف شده است، سابقه سکونت اولیه در این کشور حتی به 4 قرن قبل از میلاد نیز می رسد.
اولین ساکنان مشهور این سرزمین و نسل های قدیمی مردم کنونی قطر را اعراب تشکیل می دهند. قطر برای قرن ها تحت سیطره خلفای عباسی و سپس امپراطوری عثمانی قرار داشت تا اینکه بعد از جنگ جهانی اول و متعاقب فروپاشی امپراطوری عثمانی، حکومت ترک ها در این سرزمین نیز پایان یافت.
زبان و خط رسمی مردم قطر عربی است و زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم در مدارس این کشور تدریس می شود. زبان فارسی هم تا حد قابل توجهی در جامعه قطر حضور دارد.

ادیان و مذاهب

به گزارش مهر، اسلام دین رسمی قطر بوده و بیش از 95 درصد این کشور مسلمان هستند . اقلیت مسیحی نیز 5 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.
بیش از 50 درصد جمعیت بومی و سنی مذهب قطر دارای مذهب وهابی می باشند و خانواده آل ثانی، حاکم قطر نیز جزو آنان هستند.
شریعت یا حقوق اسلامی منبع اصلی قانونگذاری است. با توجه به وهابی بودن حاکمیت در قطر عملاً بیشترین نفوذ در وضعیت سیاسی و فرهنگی جامعه متعلق به مذهب وهابی است .
شیعیان قطر نفوذ قابل توجهی در بازار این کشور دارند . سایر ادیان چون مسیحیت در مجموع از نفوذ بسیار کمتری برخوردار بوده و کلاً نقش مشهوری ندارند .
سنن مذهبی در میان مردم قطر از ارزش والایی برخوردار بوده و به فرائض دینی اهمیت بسیاری داده می شود. طبق آمار سال 1990 قطر در مجموع دارای 719 باب مسجد بود.
مراسم نماز جمعه در قطر به خوبی انجام می شود و نماز جمعه دوحه از شلوغ ترین مراسم دینی این کشور است.


قیمت فایل فقط 9,600 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق در مورد قطر تحقیق قطر

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر